Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina
Projekt „Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina” (RPLU.12.04.00-06-0054/18) był realizowany w latach 2021 – 2023, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie Osi Priorytetowych 9 - 12 RPO WL 2014-2020, w partnerstwie z SYNTEA S.A. w Lublinie i szkołami zawodowymi z Zamościa. Uczestnikami projektu byli uczniowie Technikum Budowlanego i Technikum Drzewnego oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Głównym celem projektu było uzyskanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji przez uczniów i nauczycieli oraz podniesienie jakości kształcenia przez doposażenie szkoły.
W trakcie projektu zrealizowano:
- szkolenia „Montowanie stolarki budowlanej” dla 72 uczniów,
- szkolenia „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” dla 30 uczniów,
- szkolenia „Inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D” dla 20 uczniów,
- płatne staże uczniowskie dla 35 uczniów,
- szkolenie „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” dla 7 nauczycieli,
- wizytę studyjną 10 nauczycieli przedmiotów zawodowych w przedsiębiorstwie z branży budowlanej.
W czasie szkolenia z montowania stolarki budowlanej uczniowie i nauczyciele mieli okazje wykorzystywać nowoczesne technologie – za pomocą specjalnych okularów VR i przy wykorzystaniu technologii komputerowych do stworzenia trójwymiarowego obrazu mogli doskonalić umiejętności montażu stolarki. Ponadto w czasie szkolenia stosowano elementy programowania i obsługi procesu druku 3D. 35 uczniów i uczennic biorących udział w projekcie uczestniczyło w stażach u pracodawców z branży budowlanej, drzewnej oraz instalacji sanitarnych i OŹE. Przystępując do stażu uczestnicy odbyli szkolenie bhp. Potwierdzeniem nabytej przez uczniów wiedzy i umiejętności były pozytywne wyniki egzaminów zewnętrznych i uzyskane certyfikaty. Szkolenie „Montowanie stolarki budowlanej” to tzw. szkolenie ZSK (Zintegrowany System Kwalifikacji), a uzyskany certyfikat upoważnia uczestników szkolenia do wykonywania zawodu montera stolarki budowlanej.
Ważnym elementem realizowanego projektu było doposażenie szkoły, które obejmowało:
- sprzęt, narzędzia, elektronarzędzia i materiały budowlane dla warsztatów szkolnych,
- stanowisko dydaktyczne do montażu, uruchamiania i eksploatacji instalacji sprężarkowej pompy ciepła,
- sprzęt do druku 3D (drukarka i skaner),
- sprzęt IT oraz do prezentacji multimedialnych dla pracowni zawodowych i komputerowej (16 zestawów komputerowych z oprogramowaniem oraz wizualizery, rzutniki multimedialne, ekrany, wzmacniacze, kolumny głośnikowe, ekrany).