Projekty realizowane w szkole
W naszej szkole realizowane są następujące projekty:
W Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie realizowany jest projekt Szkolny Budżet Obywatelski. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
W Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie realizowany jest projekt "Logika ekologii" więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
Projekt „Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina” (RPLU.12.04.00-06-0054/18) był realizowany w latach 2021 – 2023, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie Osi Priorytetowych 9 - 12 RPO WL 2014-2020, w partnerstwie z SYNTEA S.A. w Lublinie i szkołami zawodowymi z Zamościa. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
Technikum Drzewne wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie uczestniczy w realizacji projektu „Lublin stawia na zawodowców” (nr: RPLU.12.04.00-06-0057/17).
„Lublin stawia na zawodowców” to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020. Jest on realizowany przez Fundację Polskiej Akademii Nauk w partnerstwie z Gminą Lublin.
Celem głównym projektu jest podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie uczniów / absolwentów na lokalnym rynku pracy. Ponadto poprzez utworzenie w ramach projektu platformy wymiany informacji, pomiędzy uczniem-szkołą-pracodawcą-organem prowadzącym, zwiększone zostaną szanse absolwentów szkół na rynku pracy.
Technikum Drzewne zyskuje poprawę wyposażenia „pracowni rysunku technicznego” oraz wyposażenia „pracowni materiałoznawstwa i technologii drewna” dla zawodu technik technologii drewna. Zakupione będą także nowe maszyny i narzędzia do warsztatów zajęć stolarskich, które realizuje technik technologii drewna.
Ponadto w ramach projektu realizowane będą staże wakacyjne dla młodzieży w zakładach pracy oraz szereg specjalistycznych szkoleń dla uczniów, w tym m.in. „Renowacja mebli”, „Kosztorysowanie Norma Pro”, „Komputerowe wspomaganie projektowania w stolarstwie – AutoCad”, „Projektowanie zestawów meblowych”, „Kurs snycerski”, „Programowanie urządzeń sterowanych numerycznie CNC”. Przeprowadzane są także specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli zawodu, którzy następnie będą mogli wykorzystać zdobyte umiejętności i przekazać je uczniom.
Uczniowie i nauczyciele uzyskają zwiększenie dostępu do nowoczesnych technik i technologii poprzez wyjazdy szkoleniowe do specjalistycznych firm stolarskich i meblarskich, m.in. do Zakładu Produkcji Forniru w Łaszczowie k. Tomaszowa Lubelskiego, Fabryki Black Red White w Biłgoraju, firmy Roto Frank Okna Dachowe w Lubartowie oraz na Targi Maszyn Stolarskich w Poznaniu.
Projekt nr 2018-1-PL01-KA102-047746 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Wymagania stawiane absolwentom szkół zawodowych przez pracodawców stale wzrastają. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych muszą stawić czoło tym wymaganiom i dostosować się do potrzeb nowoczesnego rynku pracy. Szansą na unowocześnienie kształcenia w zawodach budowlanych i wyposażenie uczniów w niezbędne praktyczne umiejętności w zawodzie jest realizacja projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój projekt Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego. Dzięki projektowi ZSB „Zdobyte doświadczenie inwestycją w przyszłość lubelskiego technika” o numerze 2018-1-PL01-KA102-047746 14 uczniów naszej szkoły będzie mogło wyjechać na staż zawodowy organizowany przez instytucję partnerską Vitalis GmbH w Niemczech. Projekt będzie trwał od 1 listopada 2018 do 31 października 2019 r.
Staż odbędzie się w terminie od 19.05.2019 do 01.06.2019r. Uczestnikami projektu przez cały okres jego realizacji będzie 8 uczniów i uczennic z klasy trzeciej Technikum Budowlanego o specjalizacji technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz 6 uczniów z klasy trzeciej Technikum Drzewnego o specjalizacji technik technologii drewna w przedziale wiekowym 17-18 lat. Odbędą oni dwutygodniową praktykę zawodową w warsztatach niemieckiej organizacji szkoleniowej.
Głównym celem projektu jest zdobycie nowych kwalifikacji przez uczniów i podniesienie ich umiejętności zawodowych. Uczniowie będą się doskonalić w zakresie umiejętności zawodowych.
Nasi uczniowie poznają najnowsze technologie stosowane w swoich dziedzinach oraz nauczą się obsługiwać nowe maszyny. Szkolenie odbywać się będzie pod okiem doświadczonych instruktorów. Projekt umożliwi uczestnikom nawiązać kontakty z rówieśnikami oraz podnieść poziom znajomości języka niemieckiego. Uczniowie zdobędą określoną wiedzę i umiejętności z zakresu organizowania i wykonywania robót , posługiwania się urządzeniami stanowiącymi wyposażenie techniczne zakładu, dostosowania do wymogów organizacji pracy w zespole i dyscypliny obowiązującej pracowników, właściwego organizowania miejsca pracy, oceniania jakości wykonywanych czynności, stosowania się do zasad bhp, p.poż. i ochrony środowiska.
Dzięki stażom młodzi ludzie rozpoczynający pracę w swoim zawodzie będą posiadali międzynarodowe doświadczenie zawodowe, będą mogli uwolnić się od kompleksów zawodowych, językowych i kulturowych. Taka sytuacja znacznie poprawi w przyszłości ich szanse na rynku pracy zarówno polskim jak i europejskim.
Pod koniec stażu zostaną zorganizowane dwa różne egzaminy sprawdzające umiejętności zdobyte przez uczniów podczas stażu: jeden według standardów niemieckich (umiejętności praktyczne), drugi według polskich (wiadomości teoretyczne).
Nasz partner w projekcie
Vitalis Betreuungsgeselischaft fur Modellprojekte mbH www.gut-wehlitz.de
Vitalis GmbH jest organizacją przyjmującą w ramach programu Leonardo da Vinci i zajmuje się głównie realizacją projektów mobilnościowych IVT, PLM i VETPRO z różnych dziedzin kształcenia głównie zawodowego. Współpraca z ponad 200 małymi i średnimi przedsiębiorstwami w rejonie Lipska i Halle pozwoliła na przeprowadzenie wielu udanych praktyk i wymian doświadczeń głównie dla kadry nauczycielskiej i szkoleniowej. W przeciągu ostatnich 15 lat firma brała udział w kilkuset projektach zrealizowanych w różnych dziedzinach kształcenia i przyjmuje u siebie rocznie około 1000 gości z krajów Unii Europejskiej. W firmie zatrudnionych jest 20 pracowników, którzy w okresie realizacji stażu przejmują pełną odpowiedzialność za merytoryczną i techniczną realizację założeń projektowych, jak i również wspierają młodzież czy grono nauczycielskie w kwestiach problemów językowych. Programy pobytu, zorganizowane zarówno dla uczniów szkół zawodowych i technicznych, jak i dla grona nauczycielskiego, czy innych pracowników zainteresowanych projektami, udokumentowane zostały przez współpracujące z firmą szkoły, co pozwala nowym partnerom na wcześniejszą weryfikację całego przedsięwzięcia. Firma specjalizuje się w organizacji praktyk w działach typowo technicznych: mechanika ogólna i samochodowa, mechatronika, elektronika, elektryka, elektrotechnika, w dziale fryzjerstwa (Vitalis GmbH posiada swój własny salon fryzjerski) i kosmetyki, jak i we wszystkich kierunkach związanych z gastronomią, hotelarstwem czy budownictwem (technologia robót wykończeniowych, murarstwo, posadzkarstwo). Działy ukierunkowane na logistykę i spedycję towarów, kierunki związane z handlem również idealnie pasują i harmonizują z firmami regionu Lipska. Vitalis GmbH w połączeniu z praktykami oferuje szeroki program kulturalny, jak i również w ramach zainteresowania partnerów kursy językowe. Vitalis GmbH organizowała również dla niemieckich ośrodków szkolenia zawodowego staże zawodowe w Polsce, dzięki czemu zebrała szeroką wiedzę na temat polskiego szkolnictwa zawodowego i może ją w odpowiedni sposób wykorzystać w układaniu poprawnych programów uwzględniających potrzeby szkolnictwa polskiego. Firma posiada na swoim terenie własną bazę noclegową i żywieniową, klub młodzieżowy, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną, miejsce do grillowania. Firma posiada własne warsztaty mechaniczne, elektroniczne, fryzjerskie oraz mechaniczne.
opracowała: koordynator instytucji goszczącej - Małgorzata Worona
Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie uczestniczy w realizacji projektu „PI E-podręczniki szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie lubelskim”, realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego, realizowanego w Partnerstwie pomiędzy Liderem Narodowym Forum Doradztwa Kariery z siedzibą w Warszawie, Wschodnim Klubem Techniki i Racjonalizacji z siedzibą w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Innowacja Polska z siedzibą w Krakowie.
Zespół Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego po raz pierwszy złożył projekt w ramach konkursu projektów mobilnościowych Programu Leonardo da Vinci. W maju 2011 r. projekt został zatwierdzony do realizacji.
Uczniowie szkoły wezmą udział w projekcie zatytułowanym „Lubelski Technik Budownictwa – Europejskim Fachowcem”. Wyjazd nastąpi w maju 2012 a jego uczestnikami będzie 20 uczniów kl. II i III technikum o kierunku technik budownictwa. Staż obejmie szkolenie dwu 10 osobowych grup w terminach: 7.05-20.05.2012 i 21.05-2.06.2012. Staż odbędzie się w instytucji szkoleniowej Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą, która przygotowuje do zawodu fachowców m.in. w branży budowlanej. Staż 2-tygodniowy przeprowadzony będzie w ramach obowiązkowej praktyki dla klas drugich i trzecich. Praktyka odbywać się będzie w warsztatach IB, które wyposażone są w najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i stanowiska robocze, czym nie dysponuje ZSB. Uczniowie będą wykonywać tu prace, które wykonuje się na prawdziwych budowach.
Współpraca z IB została nawiązana głównie ze względu na posiadane zasoby wykorzystywane do nauki zawodu. Głównym celem szkolenia jest rozszerzenie, pogłębienie umiejętności praktycznych absolwentów techników o takie, których program nauczania nie obejmuje a także uzyskanie nowych praktycznych kwalifikacji z zakresu prac budowlanych.
Pracodawcy wielokrotnie wytykają słabe przygotowanie praktyczne i teoretyczne absolwentów szkół zawodowych. Szybko następujące zmiany na rynku pracy tworzą potrzebę uzupełnienia kształcenia zawodowego uczniów techników o nowe umiejętności praktyczne z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Beneficjenci niniejszego projektu będą spełniać oczekiwane potrzeby.
Pod koniec stażu zostaną zorganizowane dwa różne egzaminy, osobno wg niemieckich i polskich reguł. Pierwszy egzamin w Niemczech sprawdzi praktycznie nabyte umiejętności, drugi egzamin w Polsce teoretyczne wiadomości zdobyte przez uczniów podczas stażu. Porównanie ze sobą wyników dwóch egzaminów pozwoli na dokonanie szczegółowej ewaluacji całego projektu.
Innym ważnym argumentem przemawiającym za stażem w Niemczech jest język niemiecki, drugi język obcy nauczany w szkole. Kontakt osobisty z językiem podniesie poziom posługiwania się tym językiem, zachęci do jego dalszej nauki. Dzięki stażom młodzi ludzie rozpoczynający pracę w swoim zawodzie będą posiadali międzynarodowe doświadczenie zawodowe. To pomoże im uwolnić się od kompleksów zawodowych, językowych i kulturowych.
Sprawozdanie ze stażu 2012
Pracownicy Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, chcąc udoskonalić kształcenie zawodowe, odważyli się podjąć nowe wyzwanie edukacyjne i chcąc przygotować swoich absolwentów do pracy na europejskim rynku podjęli współpracę z Krajową Agencją Programu „Leonardo da Vinci”. Program ten jest programem Unii Europejskiej, który wspiera i finansuje wymianę i staże osób w trakcie szkolenia zawodowego oraz osób odpowiedzialnych za szkolenie. Ten program stworzyła Komisja Europejska w 1994 roku. Jego głównym celem jest poprawa jakości kształcenia zawodowego. Nadrzędnym celem Projektu było podniesienie jakości procesu kształcenia zawodowego uczniów poprzez umożliwienie im doskonalenia zawodowego w zdobywaniu i wykorzystaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji mających na celu ułatwienie osobistego rozwoju, zwiększenie szans na zatrudnienie oraz uczestnictwo w europejskim rynku pracy i wspieranie doskonalenia jakości i innowacyjności w systemach, instytucjach i praktykach w zakresie szkolenia i kształcenia zawodowego. Odbywanie stażu za granicą miało zachęcić uczestników do nauki współczesnych języków obcych. Staże zagraniczne miały służyć kształceniu umiejętności zawodowych i wyposażeniu uczestników w kompetencje niezbędne do założenia w przyszłości własnej działalności gospodarczej poprzez kształcenie umiejętności ponadzawodowych i podstaw przedsiębiorczości. Przystąpienie do Projektu wymagało podjęcia prac przygotowawczych o charakterze pedagogicznym, kulturowym i językowym. Młodzież od lutego 2012 roku w ramach zajęć pozalekcyjnych uczestniczyła w dodatkowym kursie języka niemieckiego i przygotowania kulturowego. Po dokonaniu selekcji beneficjentów odbyły się warsztaty psychologiczne, których rolą było zintegrowanie wyjeżdżających na staż, ujawnienie ich zainteresowań oraz ról, jakie najchętniej przyjmują w grupie.
Ważną rolę odegrało spotkanie dyrektora szkoły, pana Jerzego Solana i koordynatora merytorycznego, pani Agaty Nossowskiej z rodzicami uczniów wyjeżdżających na staż. Pozwoliło to na zawarcie trójstronnego kontraktu, regulującego organizację wyjazdu i realizację szczegółowo omówionego Projektu. Po długotrwałych przygotowaniach można było przystąpić do realizacji stażu.
Od 7 do 20 maja 2012 r. 10-osobowa grupa uczniów klasy drugiej Technikum Budowlanego o specjalności „technik budownictwa” z Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie odbyła dwutygodniową praktykę zawodową w niemieckiej instytucji partnerskiej Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą. Staż odbył się w ramach realizacji projektu pt "Lubelski technik budownictwa – europejskim fachowcem”" unijnego programu Leonardo da Vinci Projekty Mobilności. Uczniowie ruszyli w drogę pod opieką koordynatora projektu p. Agaty Nossowskiej.
Ponieważ młodzież podróżowała wygodnym, nowoczesnym busem nikt nie czuł się zbytnio zmęczony i wszystko przebiegało sprawnie i bez niespodzianek. Na miejsce naszego zakwaterowania, czyli do ośrodka szkoleniowego Internationaler Bund we Frankfurcie młodzież przybyła o godz. 17. Tu przywitała nas przedstawicielka organizacji partnerskiej p. Katarzyna Prystasz – koordynatorka projektu ze strony instytucji przyjmującej. Miejsce zakwaterowania szybko wszystkim przypadło do gustu. Podczas pobytu we Frankfurcie stażyści mieszkali w hostelu Am Hochseilgarten prowadzonym przez IB. Do dyspozycji uczniowie mieli dwu- i trzyosobowe pokoje, w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię, pralnię, świetlicę z telewizorem, grami i tenisem stołowym, komputery z dostępem do internetu oraz boisko do piłki nożnej. Wraz z nami zakwaterowani byli tutaj uczniowie odbywający praktykę z innych szkół z Polski i goście z Niemiec. Warunki zamieszkania i wyżywienie były dobre, chociaż dania obiadowe, jakkolwiek zawsze do wyboru z trzech, to jednak były tak wymyślne (np. spaghetti z sosem cytrynowo-krewetkowym), że uczniowie stęsknili się za prawdziwym polskim schabowym.
Pierwszy dzień naszego pobytu w Niemczech młodzież spędziła na oficjalnym spotkaniu z dyrektor IB p. i instruktorem praktyk p. Maikiem Wienke, zwiedzaniu ośrodka i warsztatów, pobieraniu odzieży roboczej i zwiedzaniu Frankfurtu. Frankfurt to miasto leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Został w dużym stopniu zniszczony w czasie walk w 1945 r. – w dobrym stanie zachowała się jedynie zabudowa dzielnic południowych, a spośród zabytków najstarszej części miasta odbudowano tylko nieliczne. Wraz z polskim Słubicami tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Do najciekawszych zabytków należy Kościół Mariacki (niem. St. Marien Kirche) – w stylu ceglanego gotyku znajdujący się nieopodal miejskiego ratusza i kilkaset metrów od dawnego przejścia granicznego z Polską. Wzniesienie całej kubatury zajęło około 250 lat. W 1426 r. w kościele pojawił się duży dzwon, który dzwonił rzadkim tonem D. Obecnie nie wisi już w kościelnej wieży, tylko leży nieopodal kościelnych murów. We Frankfurcie nad Odrą znajduje się założony w 1991 r. Uniwersytet Viadrina, który od 1998 jest obok UAM w Poznaniu drugą uczelnią macierzystą dla Collegium Polonicum w Słubicach. We Frankfurcie nad Odrą urodził się znany niemiecki pisarz, poeta i dramaturg – Heinrich von Kleist i można zwiedzać poświęcone mu muzeum.
Pierwszego dnia odbyły się również zajęcia integracyjne z młodzieżą niemiecką. Wyjazd na staż okazał się świetną okazją do nauki języka niemieckiego (zwłaszcza słownictwa zawodowego), z którym uczniowie stykali się w każdej chwili pobytu. Młodzież uczyła się języka również w trakcie przygotowania przed wyjazdem, dzięki czemu świetnie poradziła sobie podczas wspomnianych zajęć integracyjnych z niemiecką młodzieżą. Oprócz przedstawiania się mieli okazję do przećwiczenia podstawowych pojęć po niemiecku, np. nazw narzędzi i z satysfakcją usłyszeli, że młodzi Niemcy mieli spore problemy z wypowiedzeniem słów „skrzynka narzędziowa”.
Kolejne dni były trudniejsze: poznawanie miejsc praktyk, opiekunów i współpracowników okazało się sporym stresem. Konieczność zapoznania się z funkcjonującym tu systemem komunikacji miejskiej to następne doświadczenie. Lęk jednak szybko minął. Okazało się, że doskonale zorganizowana komunikacja miejska jest bardzo przejrzysta, a instruktor p. Wienke to sympatyczny i otwarty człowiek. Uczniowie przekonali się, że barierę językową też można pokonać. Pan Wienke przygotował kilka podręczników, które młodzież z zainteresowaniem przeglądała, pozytywnie oceniając zwłaszcza bardzo komunikatywne rysunki, które mimo problemów językowych, znakomicie rozumieli. Przed przystąpieniem do właściwej pracy, uczniowie zostali zapoznani z zasadami bhp i teoretycznymi informacjami potrzebnymi do wykonania prac praktycznych: wymiary cegieł, nazwy narzędzi i materiałów, wymierzanie kątów różnymi technikami, kolejność wykonywania prac murarskich itp.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i technikami stosowanymi w niemieckiej branży budowlanej. Tutaj duży nacisk kładzie się dyscyplinę. Pracodawca niemiecki wymaga punktualności i rzetelności w realizacji obowiązków, ale z drugiej strony dużą wagę przykłada do przestrzegania przywilejów pracowniczych, takich jak przerwy w wykonywaniu pracy, organizacja zaplecza socjalnego itp.
Uczniowie wykonywali tu prace, które wykonuje się na prawdziwych budowach: przygotowanie zapraw, kreślenie rysunków technicznych, ustalanie wymiarów, rozplanowanie kolejności robót, przygotowanie materiałów budowlanych, wykonywanie murów różnymi technikami, stawianie ścian działowych w suchej zabudowie, kładzenie izolacji, demontaż prac. Jednocześnie poznawali niemiecką terminologię budowlaną: określenia narzędzi, materiałów, miar itp. Praca przebiegała bardzo sprawnie, uczniowie mocno zaangażowali się w wykonywane czynności, czy zasłużyli na pochwały instruktora p. Wienke.
W sobotę odbyła się wyczekiwana wycieczka do Berlina, do którego pojechaliśmy pociągiem. Dworzec berliński jest drugim w kolejności co do wielkości w Europie. Po stolicy poruszaliśmy się głównie pieszo, ale również tramwajami oraz metrem. Swoją pierwszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Dworca Zoo, skąd udaliśmy się na zwiedzanie miejsc związanych z historią Muru Berlińskiego. Następnie udaliśmy sie aleją Unter den Linden aby zobaczyć Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa.
Następnym punktem był salon firmowy Mercedesa, gdzie można było pomarzyć o własnych czterech kółkach.
Spodobał się nam również Alexanderplatz, gdzie zobaczyliśmy między innymi Fontannę Neptuna, wieżę telewizyjną oraz Czerwony Ratusz. Zwiedziliśmy też Muzeum Techniki z zabytkowymi samolotami, kolejami i samochodami.
Kolejnym punktem był Reichstag, siedziba Niemieckiego Parlamentu, który został zbudowany w latach 80-tych. Dodatkową i nieoczekiwaną atrakcją był niesamowity nastrój na ulicach Berlina, bowiem tego dnia odbywał się finał Mistrzostw Niemiec w piłce nożnej i prawie wszyscy berlińczycy dawali wyraz swojemu poparciu dla drużyny Borussia Dortmund, występując w żółtych koszulkach, szalikach, śpiewając i krzycząc bojowe hasła. Ale wszystko to w pokojowej i wesołej atmosferze.
W trakcie pobytu w Niemczech uczestnicy projektu korzystali również z programu spędzania czasu wolnego: grali w kręgle, wspinali się na ścianie wspinaczkowej i w parku linowym, poznali wiele ciekawych miejsc (np. klub młodzieżowy Nordstern, gdzie można grać w darty, bilard, tenisa stołowego.
W środę nastąpił najważniejszy moment: ocena pracy stażystów. Chociaż każdy starał się podczas wykonywania zadań, to jednak wszyscy z niecierpliwością czekali na końcowy werdykt. Ocenie podlegał nie tylko efekt wykonanej pracy, ale również postawa na stanowisku pracy, stosunek wobec pracowników, zaangażowanie i chęć uczenia się. Wszyscy uczestnicy otrzymali dobre oceny swojego stażu i z przyjemnością wysłuchali pochwał pana Wienke.
W piątek mieliśmy okazję podziękować kierownictwu IB, pani Kasi Prystasz i panu Wienke za okazaną serdeczność i możliwość nauczenia się wielu potrzebnych w zawodzie budowlańca umiejętności. Podczas uroczystego spotkania stażyści otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w stażu i z radością komentowali bardzo dobre oceny.
Efektem wyjazdu na staż do Niemiec jest również uzyskanie przez uczestników unijnego dokumentu EUROPASS MOBILNOŚĆ w języku polskim i niemieckim. Jest to certyfikat z wykazem nabytych umiejętności , który umożliwi znalezienie lepszej pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Realizacja tego projektu jest początkiem wykorzystania szans jakie daje Unia Europejska młodemu człowiekowi.
Uczniowie przez cały okres praktyki zobowiązani byli do prowadzenia dokumentacji, mianowicie zeszytów praktyk, w których nanosili uwagi o wykonywanych czynnościach. Beneficjenci przez cały okres trwania praktyki mieli zapewnioną opiekę pedagogiczną, do ich ciągłej dyspozycji był opiekun - pani Agata Nossowska, która pełniła dodatkowo funkcję tłumacza. Na bieżąco monitorowany był przebieg praktyki, zarówno pod względem merytorycznym, jaki i formalnym.
W sobotę mieliśmy okazję jeszcze raz pojechać do Berlina. Tym razem naszym głównym celem był Stadion Olimpijski. Zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 1916, które jednak nie odbyły się z powodu I wojny światowej. Był, i jest obecnie, obiektem klubu 1. Bundesligi Hertha BSC Berlin. Po przebudowie ostateczna pojemność stadionu wynosi 74228 miejsc, co stawia go na drugim miejscu w Niemczech za Signal Iduna Park w Dortmundzie.
Następnie spacerowaliśmy po Kurfürstendamm (Grobla Elektorska) - główną ulicą zachodniej części Berlina. Po II wojnie światowej ulica znalazła się w Berlinie Zachodnim. Jej okolice zyskały na znaczeniu dzięki licznym sklepom, a sama nazwa ulicy, skracana zwykle do „Ku'damm” stała się synonimem życia miejskiego w zachodniej części miasta. Po zjednoczeniu Niemiec znaczenie ulicy zmalało na rzecz Alexanderplatz i Friedrichstraβe. Mogliśmy również zobaczyć Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (niem. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) zwany w popularnie Kościołem Pamiątkowym (Gedächtniskirche).
I tak nadszedł ostatni dzień naszego pobytu we Frankfurcie. W niedzielę po porządkach w pokojach i spakowaniu walizek czekała nas podróż do domu. Wszyscy uczniowie stwierdzili, że dwa tygodnie minęły bardzo szybko i każdy wracał z wieloma wrażeniami i nowymi doświadczeniami.
Uczniowie po odbytym stażu z pewnością są bardziej otwarci, inaczej postrzegają integrację europejską w kontekście szans rozwojowych Polski. Z przeprowadzonej ewaluacji (wywiad, indywidualne sprawozdania) wynika, że pobyt w Niemczech całkowicie ich usatysfakcjonował. Beneficjenci Projektu wyrazili przekonanie, że zyskali bardzo dużo w zakresie kompetencji zawodowych, po odbytej praktyce ich wiedza i umiejętności przewyższają kompetencje rówieśników. Za ważne uznają fakt, że mogli skorelować wiedzę teoretyczną z praktyką.
Otrzymany certyfikat, potwierdzający konkretne umiejętności, na pewno pomoże im w zdaniu zewnętrznego egzaminu z przygotowania zawodowego organizowanego przez CKE oraz ułatwi w przyszłości poruszanie się po trudnym rynku pracy. Zyskali świadomość, że człowiek kształci się ustawicznie, a jedną z form pozyskiwania ważnych umiejętności jest nauka przez pracę. Praktyczne zajęcia, odbywane w warunkach symulacji rzeczywistych miejsc pracy przynoszą wymierne efekty.
Uczniowie, którzy wzięli udział w realizacji Projektu i ich rodzice zyskali świadomość, jak można efektywnie wykorzystać fundusze unijne. Uczestnicy wypełnili ankiety przygotowane przez koordynatora projektu. Wynika z nich, że kompetencje zawodowe uczniów zdecydowanie wzrosły, a cele projektu zostały zrealizowane. Wzrosła pewność siebie uczestników, poznali metody pracy w europejskim środowisku, odkryli w sobie nowe możliwości rozwoju zawodowego oraz wzrosła ich samoocena. Przede wszystkim uczestnicy projektu podwyższyli swoje umiejętności zawodowe o elementy związane z nauczanym zawodem, przełamali barierę komunikowania się w języku obcym w miejscu pracy. Nabyli też nowe umiejętności społeczne i adaptacyjne, ułatwiające współdziałanie w grupie – zarówno towarzyskiej, jak i w zespole zawodowym, co ułatwiło rozwiązywanie codziennych problemów, zrozumienie i tolerancję dal innych członków zespołu. Poza tym spędzili aktywnie 2 tygodnie, poznając kraj i kulturę Niemiec, a wszystko to w ramach praktyk szkolnych i bezpłatnie!
Sprawozdanie ze stażu 2012 20.5-2.06.2012
Od 20 maja do 2 czerwca 2012 r. druga 10-osobowa grupa uczniów klas trzecich Technikum Budowlanego o specjalności „technik budownictwa” oraz „technik technologii drewna” z naszej szkoły uczestniczyła w dwutygodniowej praktyce zawodowej w niemieckiej instytucji partnerskiej Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą w ramach realizacji projektu pt „Lubelski technik budownictwa – europejskim fachowcem” unijnego programu Leonardo da Vinci Projekty Mobilności. Opiekunem tej grupy była p. Maria Kwapich.
Podobnie jak poprzednicy, uczniowie mieszkali w ośrodku szkoleniowym Internationaler Bund we Frankfurcie, w hostelu Am Hochseilgarten prowadzonym przez IB. Opiekę nad naszą grupą sprawowała tak jak poprzednio bardzo miła i pomocna przedstawicielka organizacji partnerskiej p. Katarzyna Prystasz – koordynatorka projektu ze strony instytucji przyjmującej.
Harmonogram pobytu we Frankfurcie był bardzo podobny, jak dla pierwszej grupy. Podczas zajęć praktycznych w pierwszym tygodniu uczniowie w dwuosobowych zespołach, pod okiem instruktora p. Maika Wienke, wykonywali fragmenty murów w wiązaniu pospolitym. Natomiast w drugim tygodniu robili połączenia ciesielskie. Tym razem pracowali indywidualnie. Oba rodzaje prac zostały poprzedzone krótkim szkoleniem teoretycznym. Uczniowie bardzo chętnie i poprawnie wykonywali powierzone im zadania, co zostało docenione przez p. Maika i wszyscy z praktyk otrzymali oceny bardzo dobre.
W wolnym czasie, podobnie jak pierwsza grupa , młodzież odwiedzała Frankfurt i Słubice oraz uczestniczyła w aktywnych formach wypoczynku, takich jak wspinaczka ściankowa czy kręgle. Uczniowie byli też na wycieczce w Berlinie, gdzie ze szczególnym zainteresowaniem podziwiali wspaniałe samochody w salonie samochodowym Volkswagena.
Bogaty i urozmaicony program pobytu spotkał się z dużym uznaniem ze strony młodzieży uczestniczącej w praktykach, gdyż pozwolił im przede wszystkim zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe oraz pogłębić wiedzę o najbliższych sąsiadach zza Odry.
Projekt koordynowany przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie w latach 2009-2012.
Rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie:
- nauk matematyczno-przyrodniczych
- technologii informacyjno-komunikacyjnych
- języków obcych
- przedsiębiorczości
W programie pomoc młodzieży:
- w przygotowaniu do matury z matematyki
- w planowaniu kariery zawodowej (indywidualne doradztwo, warsztaty grupowe)
- trening umiejętności interpersonalnych (m.in. samopoznania, asertywności, radzenia sobie ze stresem, budowania poczucia własnej wartości)
Z analizy badań przeprowadzonych przez firmę Manpower wynika, że polscy pracodawcy kolejny rok poszukiwali pracowników nie wśród osób z wyższym wykształceniem, ale pośród wykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz techników. Byli to przede wszystkim murarze, monterzy instalacji sanitarnych, spawacze, dekarze i elektrycy. Podobne dane publikowały gazety o profilu ekonomicznym. Ponadto wielu pracodawców, nie tylko w Polsce, wskazuje na brak kompetentnych i wykształconych pracowników. Umiejętnościami pożądanymi przez pracodawców jest znajomość języków obcych oraz umiejętność obsługi komputera – te umiejętności powinien też posiadać absolwent kształcenia zawodowego.
Jednakże oczekiwania pracodawców należy skonfrontowane z rzeczywistością. Na początku lat 90, kiedy duże firmy wspierające dotąd szkolnictwo zawodowe zaczęły mieć kłopoty finansowe, zaczął się powolny upadek szkolnictwa zawodowego. W okresie transformacji ustrojowej zmniejszająca się liczba absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników była postrzegana pozytywnie, jednak biorąc pod uwagę długą perspektywę i procesy demograficzne skutki tej sytuacji odczują wszystkie sektory gospodarki – pracowników odchodzących na emeryturę oraz emigrujących nie będzie miał kto zastąpić.
Dodatkowo niedoinwestowane, z przestarzałymi programami szkolnictwo zawodowe stało się mało prestiżową ścieżką kształcenia, wybieraną przez coraz mniejszą liczbę uczniów. Kolejną konsekwencją tego procesu jest negatywna selekcja kandydatów do szkół – przyszli kandydaci wykazują duże braki w wiadomościach i umiejętnościach zwłaszcza z zakresie kompetencji kluczowych. Wymienione zjawiska skutkują dużym bezrobociem osób poniżej 25 roku życia.
Przez realizację projektu chcemy lepiej przygotować uczniów ZSB w Lublinie do wejścia na rynek pracy przez umożliwienie im zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych na nowoczesnych stanowiskach pracy oraz kształtowanie kompetencji kluczowych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten zakresem swoich działań obejmuje Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie, działanie 9.2 – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Cele projektu
Odpowiedzią na wyniki diagnozy jest realizacja projektu, którego celem ogólnym jest zwiększenie potencjału edukacyjno – zawodowego 194 uczniów i uczennic Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie poprzez podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkoły oraz jej dostosowanie do potrzeb nowoczesnego rynku pracy. Będzie on realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
- dostosowanie elementów kształcenia w zawodach budowlanych do potrzeb nowoczesnego rynku pracy przez zajęcia pozalekcyjne oraz staże dla uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej
- wyposażenie uczniów w niezbędne praktyczne umiejętności w zawodzie przez zajęcia dodatkowe dające kwalifikacje zawodowe
- wyrównanie deficytów w wiadomościach i umiejętnościach uczniów wyniesionych z poprzednich etapów kształcenia w zakresie matematyki i języka niemieckiego przez zajęcia wyrównawcze uczniów klas I technikum
- zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych oraz umiejętności społecznych uczniów poprzez zorganizowanie warsztatów z doradztwa zawodowego.