Trzecia edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół Budowlanych w Lublinie

Tag img 07.11.2023, 15:45
Article heading icon

Trzecia edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Logo Szkolnych Budżetów Obywatelskich 2023-2024

Szkolny Budżet Obywatelski w Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie realizowany jest w ramach konkursu “Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie”. Organizatorem Konkursu jest Gmina Lublin.
Szkolne Budżety Obywatelskie umożliwiają dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół otrzymuje po 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.
Konkurs ma na celu:
- rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej,
- aktywizacja i integracja całej społeczności szkolnej,
- wzrost poczucia wpływu uczniów i uczennic na sprawy szkoły,
- rozwijanie współpracy na rzecz współtworzenia przestrzeni edukacji,
- rozwijanie społeczności szkolnych i lokalnych,
- rozwijanie i promowanie partycypacji obywatelskiej na terenie Miasta Lublin.
Miasto i organizacje pozarządowe wspierają młodych uczniów, uczennice i kadrę pedagogiczną poprzez szkolenia i mentoring.
Placówki tworzą Szkolne Zespoły Robocze, które tworzą regulaminy SBO, promują wśród społeczności szkolnej,przeprowadzają rekrutację i wspólną selekcję projektów wybranych do realizacji przez społeczność szkolną. Podczas realizacji procesu placówki wspierają się wzajemnie, następuje integracja międzyszkolna, wymiana doświadczeń, inspiracji oraz świętowanie sukcesów.
W roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024 program korzysta z dofinansowania w wysokości 250 tys. zł ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności".

IDEA SZKOLNEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO
Szkolny Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja, by zaszczepić w młodzieży ducha samorządności, poczucie wpływu na to, jak szkoła funkcjonuje i co się w niej dzieje, oraz przekonanie, że warto się angażować.
Projekt łączy różne grupy społeczności szkolnej, integruje i uczy współpracy z rówieśnikami, ale też z nauczycielami czy pracownikami administracyjnymi na każdym etapie realizacji wspólnego celu.
Przy okazji szkolnego budżetu uczniowie uczą się o świecie szkolnych finansów, a szacując koszt swoich pomysłów, zaczynają widzieć, jakie możliwości i ograniczenia wiążą się z określonymi kwotami.
Projekt Szkolny Budżet Obywatelski to połączenie czterech, bardzo ważnych cech: transparentności, równości, powszechności i dobrowolności.
Transparentność
Bardzo ważne jest to, by wszyscy członkowie społeczności szkolnej dysponowali pełną informacją o całym procesie. Zasady szkolnego budżetu są spisane w regulaminie i upublicznione, każdy powinien mieć do nich dostęp.
Równość
To wartość, która sprawia, że wszyscy członkowie społeczności szkolnej czują się współodpowiedzialni za szkolny budżet. Zasady tworzone są w gronie przedstawicieli wszystkich grup społeczności szkolnej współpracujących na równych prawach. Wypracowane zasady powinny obowiązywać wszystkich, niezależnie od wieku czy pełnionej w szkole roli. Cała społeczność szkolna powinna mieć równe prawa na etapie składania projektów ich promocji oraz wyboru.
Powszechność
Istotna w kontekście powszechności jest kwestia grup w społeczności szkolnej, które biorą udział w programie, w pisaniu projektów lub głosowaniu. Ze swej nazwy szkolny budżet to proces obejmujący całą szkołę. Dlatego cała społeczność szkolna powinna mieć szansę udziału w szkolnym budżecie, choćby tylko na wybranym jego etapie.
Dobrowolność
Uczestnictwo w szkolnym budżecie, jest dobrowolne. Nikt nie powinien czuć, że szkolny budżet jest odgórnie nałożonym obowiązkiem.